payoff_vit_small2

FST FIRAR 100 ÅR!

Under hela 2018 kommer vi att fira FST:s Hundraårsjubileum, med kulmen på själva födelsedagen 29 november.

Föreningen Svenska Tonsättare (FST) grundades 1918 av ett trettiotal av sekelskiftets verksamma tonsättare, med ändamål att tillvarata svenska tonsättares konstnärliga, ekonomiska och sociala intressen. I hundra år har föreningen arbetat för att tillgängliggöra och sprida såväl ny som äldre svensk musik och främja den musikaliska mångfalden, i Sverige och internationellt. År 1918 bestod FST av 34 medlemmar. Idag är föreningen en sammanslutning av närmare 400 professionella tonsättare inom det konstmusikaliska område.

Samarbetspartners:
Statens Musikverk, Stockholms läns landsting, Konserthuset, Radiokören, 2018 Europaåret för Kulturarv.

FSTs Styrelse 2018 (från vänster i bild): Ulrika Emanuelsson, Dror Feiler (vice ordf.), Marcus Wrangö, Maria Lithell Flyg (nyinvald), Martin Jonsson Tibblin (ordf.), Marie Samuelsson, Sten Sandell och Jenny Hettne.
FSTs Styrelse 2018

Kalendarium för 2018

Sök på alla FSTs arrangemang under 2018 här intill. Du kan söka på namn på tonsättare, musiker/ensemble mm. Alternativt kan du istället filtrera listan nedan på ort, arrangör, uruppförande mm.

Om du är medlem i FST och vill få med ditt arrangemang i kalendariet  följer du instruktionerna via denna länk.

Filtrera händelser

Past & Future Events

Tonsättare:

Alla

Ort:

Alla

Uruppförande:

Alla

Plats:

Alla

Arrangör:

Alla

januari 2018

25jan19:0021:00Västerås Sinfonietta och Anders Paulsson spelar DafgårdJörgen Dafgård: Konsert för sopransaxofon och orkester19:00 - 21:00 Västerås Konserthus, Stora salenTonsättare:Jörgen DafgårdOrt:Västerås

25jan19:0023:50Norrköpings Symfoniorkester och Östgöta Blåsarsymfoniker uruppför Anna-Lena Laurinuruppförande av d El Salón México Laurin Suite for Wind Orchestra19:00 - 23:50 De Geerhallen, NorrköpingTonsättare:Anna-Lena LaurinOrt:Norrköping

februari 2018

08feb11:1211:12Blåsarsymfonikerna uruppför Molly Kien - Svensk festivalyra!Med anledning av KVASTs 10-årsjubileum har Blåsarsymfonikerna beställt ett verk av Molly Kien. Under konserten framförs även Albert Schnelzer, Lille Bror Söderlundh och Hugo Alfvén11:12 - 11:12 Musikaliska, Stora salenTonsättare:Molly KienOrt:Stockholm

08feb19:00Malmö SymfoniOrkester spelar Daniel HjorthHymn to humanity av D. Hjort samt Prokofjev Pianokonsert nr 3 och Sjostakovitj Symfoni nr 1019:00 Malmö Live Konserthus, KonsertsalenTonsättare:Daniel HjorthOrt:Malmö

08feb19:0023:50Dahlqvistkvartetten spelar TarrodiStråkkvartett nr 2 ”Madárdal”av Tarrodi19:00 - 23:50 CeciliakapelletTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Oskarshamn

08feb19:00Norrlandsoperans Symfoniorkester uruppför Jan SandströmIntroduktion 30 min före start19:00 Norrlandsoperan, KonsertsalenTonsättare:Jan SandströmOrt:Umeå

09feb19:00Malmö SymfoniOrkester spelar Daniel Hjorth 9 febHymn to humanity. Konsertintro kl 18. Övrigt progrm: Prokofjev Pianokonsert nr 3 och Sjostakovitj Symfoni nr 1019:00 Malmö Live Konserthus, KonsertsalenTonsättare:Daniel HjorthOrt:Malmö

09feb19:3023:50Camerata Nordica, Barnabás Kelemen och Karin Dahlberg framför Tina Andersson, KalmarTina Andersson: Five poems of Sara Teasdale för sopran och stråkar, m.m.19:30 - 23:50 Gröna salen, Kalmar SlottTonsättare:Tina AnderssonOrt:Kalmar

10feb15:0023:50Camerata Nordica, Barnabás Kelemen, Karin Dahlberg framför Tina Andersson, OskarshamnTina Andersson: Five poems of Sara Teasdale för sopran och stråkar, m.m. i Oskarshamns kyrka, fri entré15:00 - 23:50 Oskarshamns kyrkaTonsättare:Tina AnderssonOrt:Oskarshamn

10feb15:0016:30KMH Serenadensemble spelar Martin Q LarssonBasho Winds av Martin Q Larsson15:00 - 16:30 Kgl Musikhögskolan, Nathan MilsteinsalenTonsättare:Martin Q LarssonOrt:Stockholm

10feb19:00Norrlandsoperans Symfoniorkester turnerar med Jan Sandström - 10 februariIntroduktion 30 min före start19:00 Kulturens hus, LuleåTonsättare:Jan SandströmOrt:Luleå

11feb16:00Norrlandsoperans Symfoniorkester turnerar med Jan Sandström - 11 februari i PiteåHosokawa, Sandström & Mozart. 16:00 Acusticum, PiteåTonsättare:Jan SandströmOrt:Piteå

11feb17:0023:50Camerata Nordica, Barnabás Kelemen, Karin Dahlberg framför Tina Andersson, NybroTina Andersson: Five poems of Sara Teasdale för sopran och stråkar, m.m, entré 130 kr, medlemmar 80 kr, skolelever gratis. 17:00 - 23:50 Kulturhuset KristallenTonsättare:Tina AnderssonOrt:Kalmar

14feb18:00Radiosymfonikerna spelar Borisova-Ollas under ledning av Karina Canellakis Golden Dances of the Pharaohs18:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

14feb19:00Norrlandsoperans Symfoniorkester turnerar med Jan Sandström - 14 februari på Konserthuset, StockholmHosokawa, Sandström och Mozart på turné19:00 Konserthuset Stockholm, Stora salenTonsättare:Jan SandströmOrt:Stockholm

15feb18:00Radiosymfonikerna spelar Borisova-Ollas under ledning av Karina Canellakis 15 februari Golden Dances of the Pharaohs18:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

15feb19:00Uppsala Kammarorkester framför Olov FranzénKonsertintroduktion kl 18.20-18.40 i stora salen, konsertbiljett gäller. 19:00 Uppsala Konsert & Kongress, Stora salenTonsättare:Olov FranzénOrt:Uppsala

15feb19:00Sverigepremiär för Martinssons Shimmering Islands med Malmö SymfoniOrkesterKonsertintroduktion på Kanalscenen kl. 18.00 med Kristoffer Bröte19:00 Malmö Live Konserthus, KonsertsalenTonsättare:Rolf MartinssonOrt:Malmö

15feb19:30Norrlandsoperans Symfoniorkester turnerar med Jan Sandström - 15 februari på Konserthuset, Göteborg19:30 Göteborgs konserthusTonsättare:Jan SandströmOrt:Göteborg

16feb19:00Norrlandsoperans Symfoniorkester turnerar med Jan Sandström - 16 februari på Vara konserthusHosokawa, Sandström & Mozart. Introduktion i Lilla Salen kl 18.00. Entré 30 k19:00 Vara KonserthusTonsättare:Jan SandströmOrt:Vara

16feb20:00Martin Q Larsson framförs av L'Ensemble polonais Sepia på Maison des MusiquesMeditation av Martin Q Larsson20:00 Maison des Musiques, Bryssel, BelgienTonsättare:Martin Q LarssonOrt:Belgien,Bryssel

22feb19:30Madrid, CentroCentro, Dror Feiler: MattarraKarin Hellqvist, violin; Heloisa Amaral, piano19:30 Tonsättare:Dror FeilerOrt:Madrid

23feb19:0021:00Livgardets Dragonmusikkår spelar Daniel NelsonMusic for Beasts av Daniel Nelson mm19:00 - 21:00 Konsertsalen, Spira, JönköpingTonsättare:Daniel NelsonOrt:Jönköping

24feb19:0022:00Visual Sounds - Mimitabu framför nyskriven musik och två uruppföranden3 konserter samma kväll med musik av Sebastian Ingvarsson, Johan Svensson, Tine Surel Lange, Simon Steen-Andersen, Hanna Hartmann, Malin Bång, Kajsa Magnarsson och Rei Munakata19:00 - 22:00 AtalanteTonsättare:Hanna Hartman,Johan Svensson,Kajsa Magnarsson,Malin Bång,Rei Munakata,Sebastian Ingvarsson,Simon Steen-AndersenOrt:Göteborg

25feb18:00Kammarensemblen Gageego! framför Dror FeilerTonsättarintroduktion kl 17 ingår i priset. Verket "32° 43' Nord 33° 31' Ost - den 10 gewidmet" - Sverigepremiär!18:00 Göteborgs konserthusTonsättare:Dror FeilerOrt:Göteborg

26feb19:00Ensemble mise en framför verk av Martin Q Larsson mfl i New YorkGyration Point 3.21 (2017, US premiere)19:00 MISE-EN PLACETonsättare:Martin Q LarssonOrt:USA

mars 2018

04mars19:00At Peace - musik av Tina Andersson, Maria Löfberg och Sven-David SandströmKarin Dahlberg, sopran Bernt Wilhelmsson, piano19:00 Rosenfredsskolan, VarbergTonsättare:Gösta Nystroem,Hugo Alfvén,Maria Löfberg,Sven-David Sandström,Tina AnderssonOrt:Varberg

08mars19:00Borisova-Ollas Symfoni nr 2, Labyrinths of Time med Sveriges Radios SymfoniorkesterSÄNDS I P2 DEN 8 MARS, 19:00. 19:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

08mars20:00Jesper Nordins Visual Exformation framförs på Biennale Musique En Scène LyonFramförs av Quatuor Diotima20:00 Biennale Musique en Scène LyonTonsättare:Jesper NordinOrt:Frankrike,Lyon

09mars19:00Borisova-Ollas Symfoni nr 2, Labyrinths of Time med Sveriges Radios Symfoniorkester 9 marsKonsertintroduktion 9 mars kl 18:00.19:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

09mars19:00Min granne tonsättaren - samlingskonsertLise-Lotte Norelius, Dror Feiler, Mats Persson, Malin Bång & Rei Munakata. 19:00 Fria TeaternTonsättare:Dror Feiler,Lise-Lotte Norelius,Malin Bång,Mats Persson,Rei MunakataOrt:Stockholm

10mars13:0023:55Modularsyntdag StockholmEn dag i modularsyntarnas tecken. Med häng, jam och konserter!13:00 - 23:55 FylkingenTonsättare:Katt Hernandez,Marcus Wrangö

14mars18:00Wunderbare Leiden av Borisova-Ollas framförs av Sveriges Radios SymfoniorkesterSÄNDS I P2 DEN 16 MARS, 19:0318:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

15marsallday23Svensk Musikvår 2018 15-23 mars!15-23 mars. Invigning i Berwaldhallen, sedan följer konserter under nio intensiva dagar på Kungliga Operan, Konserthuset, Studio 2 i Radiohuset, Fylkingen, Kungliga Musikhögskolan, Folkoperan, Musikaliska, Storkyrkan, Jacobs kyrka, Scenkonstmuseet och Teaterstudio Lederman, mm. (Hela dagen) Tonsättare:Åke Parmerud,Alexandra Nilsson,Anders Blomqvist,Anders Emilsson,Anders Hillborg,Andrea Tarrodi,Andreas Zhibaj,Ann Rosén,Arne Forsén,Bengt Hambraeus,Bo Nilsson,Britta Byström,Carin Edström Bartosch,Carl Unander-Scharin,Catharina Backman,Catharina Palmér,Daniel Börtz,David Granström,David Swärd,Esaias Järnegard,Farangis Nurulla-Khoja,Folke Rabe,Fredric Bergström,Gabriella Gullin,Girilal Baars,Gunnar Bucht,Gunnar Valkare,Gustav Lindsten,Henrik Strindberg,Ida Lundén,Ingvar Karkoff,Ingvar Lidholm,Ivo Nilsson,Jenny Hettne,Jesper Nielsen,Johan Ramström,Jonas Forssell,Jonny Axelsson (,Kajsa Lindgren,Karin Rehnqvist,Kent Olofsson,Kerstin Jeppsson,Kristin Boussard,Kristina Forsman,Lars Bröndum,Lars-Åke Franke-Blom,Lars-Erik Larsson,Lars-Gunnar Bodin,Leilei Tian,Lille Bror Söderlundh,Lisa Stenberg,Lisa Streich,Lise-Lotte Norélius,Louise Magnusson,Madelein Jonsson Gille,Madeleine Isaksson,Maria Lithell Flyg,Marie Samuelsson,Mats Larsson Gothe,Matthew Peterson,Mikael Karlsson,Miklos Maros,Mirjam Tally,Paul Pignon,Paul Pignon 11´,Paulina Sundin,Per Mårtensson,Peter Lindroth,Peter Lyne,Sören Runolf,Sten Hanson,Susanne Skog,Sven-Åke Johansson,Sven-Eric Johanson,Tarrodi, Andrea,Tebogo Monnakgotla,Thomas Bjelkeborn,Thomas Liljeholm,Tommy Zwedberg,Torbjörn Iwan Lundquist,Torsten Nilsson,Victor Varela,Victoria Borisova-Ollas,Wilhelm Stenhammar,Ylva Bentancor,Ylva Lund Bergner,Ylva Q ArkvikOrt:Stockholm

15mars10:0016:00Riksting för västerländsk konstmusikFSTs ordförande Martin Jonsson Tibblin är med och samtalar om Programläggning": Hur ska konserthusen göra för att vara en motor i frågan? Varför händer det – till synes – mindre när det gäller nyskrivet, jämställdhet och svenskt inom den klassiska musiken än inom teater, bildkonst, dans och litteratur?"10:00 - 16:00 Radiohuset Studio 2, StockholmOrt:Stockholm

15mars18:00Wunderbare Leiden av Borisova-Ollas framförs av Sveriges Radios SymfoniorkesterKonsertintroduktion 15 mars kl 17:00.18:00 BerwaldhallenTonsättare:Victoria Borisova-OllasOrt:Stockholm

16mars19:15Svensk Musikvår: Duo Ego - musik av Paula af Malmborg Ward, Karin Rehnqvist, Peter Lyne , Thomas Liljeholm19:15 Teaterstudio LedermanTonsättare:Karin Rehnqvist,Paula af Malmborg Ward,Peter Lyne,Thomas Liljeholm

17mars15:00Spyflygan Astrid - Ulrika Emanuelssons musiksaga för barn hos Helsingborgs SymfoniorkesterFamiljekonsert med Barnkör, Susanna Andersson som solist och berättare och Magnus Fryklund, dirigent. Text och bild: Maria Jönsson15:00 Tonsättare:Ulrika EmanuelssonOrt:Helsingborg

17mars18:00Kammarkonsert med Duo Gelland och barn från ArjeplogMusik av Krister Hansén, Erika Förare, Catharina Palmér samt barn från Arjeplog18:00 Arjeplogs kyrkaTonsättare:Catharina Palmér,Erika Förare,Krister Hansén

19mars12:00Faint Noise - musik av Hettne, Mårtensson, Bång och Lund BergnerSaltöprisbelönta framförs ”Achenar” av Ylva Lund Bergner för första gången i Stockholm12:00 Konserthuset Stockholm, GrünewaldsalenTonsättare:Jenny Hettne,Malin Bång,Per Mårtensson,Ylva Lund BergnerOrt:Stockholm

19mars14:00Elektronmusiken och framtiden – en samtalskonsert14:00 ScenkonstmuseetTonsättare:Fredric BergströmOrt:Stockholm

22mars19:00Olle Persson och Mats Jansson framför Lille Bror Söderlund m.m. i OskarshamnRegnet och kärleken19:00 CeciliakapelletTonsättare:Lille Bror SöderlundOrt:Oskarshamn

23mars19:0021:00Dalasinfoniettan och Peter Jablonski uruppför Ylva Skog, LudvikaYlva Skog - uruppförande19:00 - 21:00 Aveny Folkets HusTonsättare:Ylva SkogOrt:Ludvika

23mars19:00Stråkorkester-konserResonansfestivalen19:00 Studio AcusticumTonsättare:Ansgar BesteOrt:Piteå

24mars15:00Dalasinfoniettan och Peter Jablonski spelar Ylva Skog, FalunYlva Skog - uruppförande15:00 KristinehallenTonsättare:Ylva SkogOrt:Falun

24mars18:0015:15Olle Persson och Mats Jansson framför Lille Bror Söderlund m.m. i VimmerbyRegnet och kärleken18:00 - 15:15 Kulturskolans aula, VimmerbyTonsättare:Lille Bror SöderlundOrt:Oskarshamn

april 2018

04apr12:1513:53Angelic Meditation (2018)av Thomas Åberg12:15 - 13:53 Tonsättare:Thomas ÅbergOrt:USA

05apr18:0019:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april18:00 - 19:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

05apr19:00Malmö SymfoniOrkester framför Jan SandströmKonsertintroduktion på Kanalscenen kl. 18.00 med Staffan Storm. Trumpetkonsert nr 2 av J Sandström och Bruckner Symfoni nr 9. 19:00 Malmö Live Konserthus, KonsertsalenTonsättare:Jan SandströmOrt:Malmö

05apr19:0020:00Stockholms Saxofonkvartett på Vår Yrapå Gottsunda Dans & Teater19:00 - 20:00 Gottsunda Dans & TeaterTonsättare:Dror Feiler,Girilal Baars,Maria Lithell Flyg,Ylva Bentancor

05apr19:00Stockholms Saxofonkvartett på Gottsunda Dans & TeaterVÅR YRA i Uppsala med fokus på nutida svensk konstmusik 19:00 Gottsunda Dans och TeaterOrt:Uppsala

06apr12:00Konsert med Mika TakeharaVÅR YRA i Uppsala 5-7 april med fokus på nutida svensk konstmusik 12:00 Uppsala Stadsbibliotek

06apr12:00Vår Yra - Mika Takehara på Stadsbiblioteket12:00 Stadsbiblioteket i UppsalaOrt:Uppsala

07apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

07apr15:00Solokonsert med My Eklund och Konsert med grafiska partiturVÅR YRA i Uppsala 5-7 april med fokus på nutida svensk konstmusik 15:00 Ort:Uppsala

07apr15:0016:30Grafiska partitur av svenska tonsättare på Vår Yra festival i Uppsala15:00 - 16:30 Gottsunda Dans & TeaterTonsättare:Lisa UllénOrt:Uppsala

10apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

12apr19:00Uruppgörande av och med sten sandellVERTIKAL AKUSTIK MED HORISONTELL PROSODI för röst, piano och projektioner19:00 ODC Theater in San Francisco, CATonsättare:Sten SandellOrt:CA

12apr19:00Malmö SymfoniOrkester framför Anna-Lena LaurinBabij Jar - gitarrkonsert för Göran Söllscher. Konsertintroduktion på Kanalscenen kl. 18.00 med Anna-Lena Laurin.19:00 Malmö Live Konserthus, KonsertsalenTonsättare:Anna-Lena LaurinOrt:Malmö

12apr19:0021:00TONSÄTTARWEEKEND TARRODI – INVIGNINGTvå uruppföranden: Wildwoods för orkester och pianokonserten Stellar Clouds19:00 - 21:00 Konserthuset, StockholmTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Stockholm

13apr13:0014:15Unga på Operan ger "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

13apr19:00#FST100 Tonsättarweekend på Dunkers Kulturhus - essens:1Musik av Tobias Broström och Johan Ullén m.fl.19:00 Dunkers KulturhusTonsättare:Johan Ullén,Stefan Klaverdal,Tobias BroströmOrt:Helsingborg

13apr19:00Dalasinfoniettan framför Mats Larsson Gothe, LudvikaMats Larsson Gothe The Apotheosis of the Dance, m.m.19:00 Aveny Folkets HusOrt:Ludvika

13apr19:0021:00Tonsättarweekend Tarrodi – AcanthesUruppförande av Acanthes – dubbelkonsert för två violiner och stråkorkester19:00 - 21:00 Konserthuset, StockholmTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Stockholm

13apr19:0023:50Peace Symphony av Johannes Jansson uruppförs av Sveriges Radios SymfoniorkesterSÄNDS I P2 DEN 13 APRIL, 19:03. Även Tending Fields av Paula af Malmborg Ward 19:00 - 23:50 BerwaldhallenTonsättare:Johannes Jansson,Paula af Malmborg WardOrt:Stockholm

14apr13:3014:30#FST100 Tonsättarweekend på Dunkers Kulturhus - panelsamtalEtt samtal om samtida konstmusikens plats i samhället och i synnerhet i Region Skåne utifrån frågor om estetiska uttryck och innehållet i musiken och om programläggning13:30 - 14:30 Dunkers KulturhusOrt:Helsingborg

14apr14:0014:45Tonsättarweekend Tarrodi – Stjärnmoln - TONSÄTTARTRÄFFMöt Andrea Tarrodi i samtal om dagens konsert. Öppet för alla med biljett till konserten.Ascent – konsert för orkester som växer ur ett ”oceaniskt djup”.14:00 - 14:45 Konserthuset Stockholm, Stora salenTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Stockholm

14apr15:0017:00Tonsättarweekend Tarrodi – StjärnmolnAscent – konsert för orkester som växer ur ett ”oceaniskt djup”.15:00 - 17:00 Konserthuset Stockholm, Stora salenTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Stockholm

14apr15:00#FST100 Tonsättarweekend på Dunkers Kulturhus - The Riot EnsembleEnsemblen uruppför musik som ingår i ett beställningsverksprojekt med Musik i Syd och FST15:00 Dunkers KulturhusTonsättare:Ansgar Beste

14apr15:0017:00Dalasinfoniettan framför Mats Larsson Gothe, FalunMats Larsson Gothe The Apotheosis of the Dance, m.m.15:00 - 17:00 KristinehallenOrt:Falun

14apr19:00#FST100 Tonsättarweekend på Dunkers Kulturhus - Musica Vitae, Pekka Kuusisto violinOch ingenting fördunklar himlens ljus… Musik av Andrea Tarrodi och Arnold Schönberg19:00 Dunkers KulturhusTonsättare:Andrea TarrodiOrt:Helsingborg

15apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

15apr15:0017:00Tonsättarweekend Tarrodi – SpeglingarFestivalfinal med kammarmusik15:00 - 17:00 Konserthuset, StockholmTonsättare:Tarrodi, AndreaOrt:Stockholm

15apr18:00causeries - för violin, cello, piano och små studsbollar - Paula af Malmborg Ward, Elfrida Andrée, Wilhelm StenhammarKl 16.15 Föreläsning: Elfrida Andrée och salongens stora betydelse för hennes komponerande. Med professor Eva Öhrström.18:00 Göteborgs konserthusTonsättare:Elfrida Andée,Paula af Malmborg Ward,Wilhelm StenhammarOrt:Göteborg

16apr18:0019:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april18:00 - 19:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

17apr18:0019:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april18:00 - 19:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

18apr19:00Pollux Wind Quintet - uruppföranden av Anna-Lena Laurin och Reine Jönsson19:00 Dunkers KulturhusTonsättare:Anna-Lena Laurin,Reine JönssonOrt:Helsingborg

19apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

20apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

21apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm

21apr17:00Stories av Johan-Magnus SjöbergStories (Three short pieces for bassoon and organ) - Franz Jurgen Dorsam, Christoph Andreas Schäfer17:00 HeiligegeistkyrkanTonsättare:Johan-Magnus SjöbergOrt:Heidelberg,Tyskland

22apr13:0014:15Unga på Operan: "Min bror är Don Juan" av Niklas Brommare och MozartEn musikalisk THRILLER med FILMKÄNSLA. Spelas 5-28 april13:00 - 14:15 Rotundan, Kungliga OperanTonsättare:Niklas BrommareOrt:Stockholm